Municipal Election Results

May 2019 Municipal Election Results

 

First Selectman:          David Eaton, R                   86

 

Selectmen:                   Mary Huda, R                    56

                                    David Heck, D                    42

 

Town Clerk:                Heidi Bradrick, R                 85

 

Town Treasurer:          Amanda Gaug, R               82

 

Tax Collector:             Maureen Eaton, R               86

 

Bd of Finance:             Joseph Cross, D                  62

                                    Scott Crevier, R                   77

                                    Erick Ponkala, R                  83

                                    Charles Singer, R                79

   Alternate:                 Nathan Swift, R                    80

                                    Steven Brown, D                  56

 

Bd of Education:        Jessica Garden, D                 52

                                    Amy Blank, R                       77

                                    Jonathan Petersen, R          85

 

Bd of Assess. App:     Charles Sweetland, R           84

                                    David Heck, D                      67

 

Planning & Zoning:     Joseph Popovitch, R            78

   Alternate:                 Michael Kneeland, R            76

 

Zoning Bd of App.     Nathan Swift, R                      79

                                    Eric Emhoff, R                      77

   Alternate:                 Joseph Kratochvil, R             80

 

Constables:                  Bonnie Dabrowski, D           35

                                    Albert Goodhall, R                70

                                    Albert Goodhall, Jr. R           65

 

Library Dir.;                Ellen Silbermann, R                83

                                   Karen Calabrese, Petitioning Candidate    63

                                   Edward Capomacchio, D       59

 

Total Number of Voters: 102